O Kaizers Orchestra

Jakmile se do této kapely jednou zaposloucháte, už není cesty zpět…

kaizers_profilovkaNorština, plynové masky, bušení do ropných barelů, norská polka. Popsat kapelu Kaizers Orchestra někomu, kdo je neslyšel a neviděl, je téměř nemožné.

Tvoří ji šest členů, přičemž jejich hudební nástroje dávají tušit, že s touto kapelou je něco v nepořádku. Dvě kytary, kontrabas, skandinávské piano, bicí a mnoho netradičních „nástrojů“ v podobě ropních barelů, disků z auta nebo popelnic. Kaizers pochází ze Stavangeru.

Jací jsou Kaizers?

Skupina funguje od roku 2000, vydala 8 alb a po aktuálním turné si plánuje dát od září několikaletou přestávku. Kaizers se proslavili hlavně díky svým živým vystoupením. Jejich koncert v dánském Roskilde z roku 2002 získal několik ocenění Koncert roku. Záznam z koncertu z Vega je jeden z nejlepších hudebních zážitků, jaké můžete zažít.

Energický Janove, vyšinutý 250% Helge, skvělá show. To vše zaručuje zážitek úplně jiný od studiových nahrávek, které jsou ovšem také výborné. Jde zároveň o první norskou nemetalovou kapelou zpívající v norštině, která se proslavila mimo území Skandinávie.

Kaizers jsou často zařazováni do škatulky alternativní rock a členové kapely uvádějí, že jsou ovlivněni Tomem Waitsem, východoevropskou a romskou hudbou a norským specifickým stylem ompa.

Texty se liší dle jednotlivých alb, týkají se např. mafie, války, života, smrti, mentální instituce a v trilogii Violeta, Violeta vyprávějí fiktivní příběh o matce Beatrice a dceři Violetě. Texty jsou většinou silně propojeny (všechny je naleznete i s překlady zde).

Stručná historie

ompa_til_du_dorUž začátkem devadesátých let založili přátelé z dětství, zpěvák Janove a kytarista Geir kapelu s názvem Blod, Snått og Juling. Vydali tři demodesky, nicméně s nevalným úspěchem (například z první se prodalo jen 50 kusů). Následovala kapela gnom, kde už participovali také Helge a Rune. Skupina vydala v roce 1998 své jediné album, opět bez úspěchu.

Gnom však předurčil další vývoj. Jejich píseň Bastard, kde se mimo jiné zpívá i o Mr. Kaizer, získala relativně solidní ohlasy a kapela byla známá alespoň v oblasti Stavangeru. Janove se proto touto písní inspiroval a nakonec se stala základem pro netradiční styl Kaizers Orchestra. Kapela vznikla v roce 2000 a hned vydala EP se čtyřmi písněmi: Bastard, Bøn fra helvete, KatastrofenDekk bord.

Pak už se semlelo všechno rychle. Od norského festivalu by:Larm, zaměřeného na nadějné kapely, začali Kaizers hrát v rádiích a následně v roce 2001 vydali první album Ompa til du dør. Z desky se stal hit nejdříve v Norsku a posléze i v Dánsku a Nizozemí. Vyhrála také několik ocenění za nejlepší album roku v Norsku.

U vydání třetího alba Maestro už bylo velké vydavatelství Universal Germany. Na podzim 2012 vyšlo poslední album Violeta, Violeta Vol. III, kterým se uzavírá celá Violeta Violeta trilogie a Kaizers budou mít dlouhou, několikaletou pauzu, během které se chtějí věnovat rodinám a jiným projektům.

This post is also available in: English