Report: Kodaň 10/03/2013, Vega

Terje na koncertu v Kodani při Kontroll på kontinentet.

Vega, Kodaň. Místo, ze kterého pochází skvělé DVD „Live at Vega“ z roku 2006. Kdo by se pak netěšil a neočekával naprosto famózní koncert? Cesta do Kodaně ale vůbec nebyla tak jednoduchá a my byli rádi, že jsme ten večer vůbec nějaký koncert viděli.

Letěli jsme do Kodaně z Kolína nad Rýnem přes polský Gdaňsk do švédského Malmö, odkud je to do Kodaně přes most nějakých 50 km (z Malmö Airport do centra Kodaně). Všechno bylo naplánováno skvěle, ALE! V Polsku přestaly fungovat platební karty, začalo sněžit, let se o hodinu opozdil, v Malmö jsme museli přistávat kvůli silnému větru nadvakrát a do Kodaně jsme si museli vzít sdílený taxík, abychom se dostali do Vegy včas. Všechno jsme ale zvládli a kolem osmé hodiny, kdy už hrál DJ Ralph Myerz, jsme konečně dorazili na poslední koncert Kaizers v rámci letošní evropské tour.

Ačkoliv jsme dorazili relativně brzo, Vega už byla poměrně narvaná a místo v přední části davu tak bylo pasé. Nicméně hlediště plné skandinávských obličejů již na první pohled slibovalo skvělou show i z desáté řady. Než koncert začal, stáli jsme ještě skoro hodinu v davu, ve kterém se s nástupem Intra nedalo skoro ani hnout. Aneb vyprodaná Vega byla opravdu vyprodaná! Takovou mačkanici jsem ještě na Kaizers nikdy předtím nezažil.

Rozdíl oproti ostatním evropským koncertům předešlého týdne (snad kromě toho pražského) byl znát hned od první písně. Většina publika všechny písně znala a skoro celá Vega tak zpívala s Kaizers. I zapojení publika do všech písní bylo abnormální. Bylo těžké najít lidi, kteří by netleskali, neskákali a celkově si koncert naplno neužívali.

Setlist byl hodně podobný tomu z Kolína, nicméně jsme slyšeli o tři písně víc (Hjerteknuser, Svarte katter og floshatter,  Drøm videre, Violeta). Kaizers zahájili již klasickou „Violeta“ sedmičkou, po níž následovala stejně jako v Kolíně Sigøynerblod, která byla ve Vega naprosto famózní (i když co nebylo..)! Po pěti koncertech evropské tour jsem začal mít rád písně, které se mi předtím sice líbily, nicméně jsem je nepovažoval za nijak zvlášť speciální. Mluvím teď o Det polaroide liv (naživo vždy naprosto skvělá show, co umí rozproudit davy) a Din kjole lukter bensin, mor. Živá provedení těchto songů jsou prostě tak fenomenální, že pro mě tyto písně jsou nyní úplně někde jinde než  dřív :-) .

A staré klasiky jako Ompa til du dør a Bøn fra helvete byly ve Vega taky samozřejmě vynikající! Když se zapojují opravdu všichni, všichni zpívají, tleskají a vy neslyšíte svůj „zpěv“, tak je všechno tak, jak to má být!  A jedna zajímavá věc, které jsem si v Kodani nemohl nevšimnout – ve Vega fungovala asi velice dobře klimatizace! Ačkoliv moje aktivita rozhodně nebyla menší než třeba v Praze nebo Zürichu, po koncertu jsem na rozdíl od ostatních dnů nevypadal, jako kdybych se právě procházel 30 minut v dešti bez deštníku :-) . Po koncertu jsem tedy nebyl ani tak zničený a možná (bohužel) právě proto byl můj celkový dojem z Vegy, ačkoliv se jednalo o naprosto famózní koncert, o něco slabší než z Prahy.

Ještě musím speciálně vyzdvihnout Terjeho výkon při Kontroll på kontinentet, kdy se stejně jako v Praze, při svém kytarovém sólu, položil do publika a nechal se lidmi nést. A to pěkně daleko! Dál než v Praze a i přes několikeré gestikulování, aby ho lidé začali už posílat zpátky, jel stále dál a dál, takže jeho kytarové sólo tak bylo opravdu dlouhé a o to famóznější. Následný aplaus tomu naprosto odpovídal! :-)

Jako druhou encore píseň zařadili Kaizers tentokrát pro mne trochu překvapivě Drøm videre, Violeta. Tajně jsem doufal, že by na posledním evropském koncertu, a ještě navíc v Kodani, mohli zahrát Dieter Meyers Institusjon, ale bohužel zůstala má očekávání nevyslyšena. I to byl možná jeden z důvodů, proč pro mě Praha byla nakonec o stupínek výš. Nikdy bych nečekal, že ve mně nejsilnější zážitek zanechá koncert Kaizers zrovna v Čechách, ale svět je nevyzpytatelný a koncerty Kaizers taktéž.

Co dodat, skvělá show se skvělým publikem, rozhodně více než důstojné zakončení evropské tour! Nicméně Kaizers v Evropě úplně nekončí. Již 25. dubna udělají definitivní tečku za evropskými koncerty (pokud nepočítám festivaly) v Londýně!

Vi sees!

Setlist

 1. Aldri vodka, Violeta
 2. Tusen dråper regn
 3. Det polaroide liv
 4. Din kjole lukter bensin, mor
 5. En for orgelet, en for meg
 6. I ett med verden
 7. Støv og sand
 8. Sigøynerblod
 9. Ompa til du dør
 10. Bøn fra Helvete
 11. Forloveren
 12. Min kvite Russer
 13. Philemon Arthur & The Dung
 14. Kontroll på Kontinentet
 15. Svarte katter og flosshatter
 16. Hjerteknuser
 17. Maestro
 18. KGB
 19. Drøm videre, Violeta
 20. Begravelsespolka

This post is also available in: English