Report: Kolín nad Rýnem 09/03/2013, Gloria Theater

Den po koncertu v Praze a zároveň den před koncertem v Kodani se Kaizers (a my s nimi) vydali na předposlední koncert evropské tour do západoněmeckého Kolína nad Rýnem. Geografické uspořádání celé tour moc logiky nenabídlo. Po třech koncertech v Německu si totiž Kaizers odskočili do Prahy, aby se mohli další den do Německa zase vrátit.

Po náročné noci v Praze jsme se vydali na devítihodinovou cestu, která utekla překvapivě rychle, jelikož jsme na ní alespoň dohnali spánkový deficit. Koncert v Kolíně se odehrával v místním klubu „Gloria Theater“. Oficiální začátek show byl stanoven na 19.30, nicméně na rozdíl od předchozích koncertů, kdy přijít i v půl deváté nebyl žádný problém a stále byla možnost i najít relativně dobrý flek, tady už v půl osmé bylo celé místo konání narvané k prasknutí. Hlediště mělo relativně zajímavý sestupný spád od baru směrem k pódiu a na rozdíl od undergroundových vzezření klubů v Curychu nebo Vídni, působil celý sál oficiálnějším, lehce divadelním dojmem.

Před koncertem se staral o zábavu DJ Ralph Myerz, který ale publikum v Kolíně příliš nenadchl a po nějaké půlhodince už se začal z publika ozývat nespokojený pískot. Nicméně dle mého názoru přeci jen není tak hrozný! Když jsem přistoupil na jeho styl, tak se mi nakonec v Kodani začaly jeho mixy dokonce i líbit. :-) Nicméně pojďme nyní k samotnému koncertu.

Celý setlist byl relativně krátký, Kaizers zahráli jen 17 songů a navíc ani složení setlistu nijak výrazně nepřekvapilo. Prvních sedm písní byl mix všech tří Violet, podobně jako tomu bylo na koncertech v uplynulém týdnu. Oproti Praze opět chybělo v setlistu Siste dans , které Kaizers hráli na evropské tour víceméně pouze výjimečně. Příjemné překvapení ale přišlo jako číslo 8 a to v podobě východoevropské „gypsy music“ – Sigøynerblod! Tento song jsem slyšel od Kaizers naživo poprvé a byla to vážně pecka, která by snad probudila k tanci i mrtvého.

Poté přišla řada na několik starších pecek (Ompa til du dør, Bøn fra Helvete), které publikum v Kolíně ocenilo rozhodně více, než songy nové. Celkově bylo publikum v Kolíně trochu věkově starší, méně aktivní a mrtvější, ačkoliv nevím, jak moc je tenhle názor zkreslený koncertem den předtím v Praze, jelikož show v Roxy byla zážitkem skoro z jiného vesmíru.

Nicméně když jsem poté poprvé za celou tour při Philemon Arthur & the Dung slyšel svůj „zpěv“ takovým způsobem, až jsem kvůli tomu raději přestal zpívat, tak jsem si uvědomil, že dneska je v Kolíně opravdu něco trochu jinak než na předešlých koncertech. Nicméně závěrečná pětice songů dojem z koncertu dokázala zachránit. Kontroll på kontinentet nezklame snad nikdy a nikde a Min kvite Russer naživo? Koncert od koncertu lepší a lepší! A i publikum v Kolíně na spolupráci s kapelou u této písně slyšelo a všichni si své role pořádně užili.

Před odchodem do kabin Maestro a po návratu dva klasické „encore“ songy – KGB a Begravelsespolka. U Begravelsespolky se stala poměrně zajímavá věc – Janove přehodil pořadí slok a zpíval tak na začátku písně špatný text. Samozřejmě – stane se, nicméně tahle událost je o to vtipnější, že druhý den v Kodani u té samé písně zkazil zase úplně něco jiného. :-)

Takže jak bych celkově zhodnotil show Kaizers v Kolíně nad Rýnem? Bezevšeho skvělý koncert, Kaizers to ani jinak neumí. :-) Nicméně byl koncert kratší než ostatní a publikum při většině písní nepatřilo zrovna k nejaktivnějším a to s atmosférou koncertu udělá strašně moc. Pokud hodnotím zpětně všech pět koncertů z evropské tour, které jsem navštívil, tak musím, bohužel koncert z Kolína zařadit až na konec. Po koncertu jsem byl sice víceméně spokojený s tím, co jsem slyšel, nicméně celkový dojem až tak dechberoucí nebyl, což se u Kaizers zase až tak často nestává. :-) Nicméně byl nejvyšší se čas se odebrat do kodaňské Vegy, kde byla očekávání z kategorie nejvyšších.

Setlist

 1. Aldri vodka, Violeta
 2. Det polaroide liv
 3. Tusen dråper regn
 4. Din kjole lukter bensin, mor
 5. En for orgelet, en for meg
 6. I ett med verden
 7. Støv og sand
 8. Sigøynerblod
 9. Ompa til du dør
 10. Bøn fra Helvete
 11. Forloveren
 12. Philemon Arthur & The Dung
 13. Kontroll på Kontinentet
 14. Min kvite russer
 15. Maestro
 16. KGB
 17. Begravelsespolka

This post is also available in: English