Report: Praha 08/03/2013, Roxy Klub

nahled_praha

(foto: ANSA Tsjekkia) Velice zvláštní a výjimečný koncert. Kaizers přijeli po velmi dlouhé době do Prahy, my jsme je zde viděli úplně poprvé, protože jsme tuto skvělou kapelu objevili bohužel až v roce 2011. Celý den byl dosti hektický – polední příjezd z Berlína, zařizování osobních věcí, setkání s přáteli a koncert měl přijít. Nebo ještě ne?

 

Ještě před samotným koncertem se nám totiž povedlo dostat do zákulisí a potkat se s kapelou, za co děkujeme především ANSA Tsjekkia. Kluci jsou pohodoví, Geir nám dokonce prozradil, že slyšel o našem fanklubu. Tak jestli si to tady čteš, tak zdravíme. :-) Viděli jsme také v předstihu setlist, ze kterého jsme byli nadšení a ještě více natěšení na samotný koncert (jako by to snad ještě více šlo).

Atmosféra byla od začátku nabitá energií. Janove správně předpovídal, že v publiku bude tak 99 % Norů, což byla bohužel / naštěstí pravda. Na můj zoufalý výkřik „Kdo je tady Čech?!“ jsem nedostal žádnou odpověď, i když po koncertu jsme pár Češek a Čechů potkali. :-) Faktem zůstává, že norští studenti vytvořili opravdu vynikající a nezapomenutelnou atmosféru, která posunula celý koncert o dva levely výš. Janove kvůli tomuto faktu dokonce přešel od původní angličtiny výhradně na norštinu.

Už po překvapivém zařazení Siste Dans a klasikách jako En for orgelet, en for meg nebo I ett med verden bylo cítit, že to bude skvělé. Pak ale přišly pecky v takovém pořadí, že nemohly nechat v klidu vůbec nikoho - Bøn fra Helvete, Min kvite Russer, Philemon Arthur and The Dung, Kontroll på Kontinentet (během které Terje skočil do publika), Tusen dråper regn, Maestro je přesne v tomhle pořadí vražedná kombinace. Celé publikum řvalo, křičelo, skákalo, pištělo a tančilo, bylo to naprosto famózní!

Koncert napoprvé zakončila hitovka Hjerteknuser, po které zahráli Kaizers ještě tři písně (i když původně měli v plánu podle setlistu i Drøm videre, Violeta). A můžu vám říct, že nadílka v podobě výtečné KGB,  jedné z nejlepších písní Dieter Meyers Inst. a tradičně vynikající Begravelsespolka je prostě dechberoucí.

Pražský koncert byl pravděpodobně nejlepším z celé tour, kterou jsme navštívili a popravdě – původně jsme to vůbec nečekali. Na druhou stranu, nešlo o klasický evropský koncert, spíše norský koncert uprostřed Evropy. Ale ani na koncertech v Norsku jsme podobně úžasnou atmosféru asi ještě nezažili.

Tohle byla opravdu paráda, děkujeme!

Setlist

 1. Aldri vodka, Violeta
 2. Siste Dans
 3. Det polaroide liv
 4. Din kjole lukter bensin, mor
 5. En for orgelet, en for meg
 6. I ett med verden
 7. Støv og sand
 8. Ompa til du dør
 9. Bøn fra Helvete
 10. Min kvite Russer
 11. Philemon Arthur & The Dung
 12. Kontroll på Kontinentet
 13. Tusen dråper regn
 14. Maestro
 15. Forloveren
 16. Hjerteknuser
 17. KGB
 18. Dieter Meyers Inst.
 19. Begravelsespolka

This post is also available in: English