Report: Stavanger 14/09/2013, DNB Arena

nahled_stavanger_dnb

Poslední koncert, velká očekávání. Show ve stavangerské DNB Aréně má být na velmi dlouhou dobu tím posledním. Lístky se rozprodaly za několik minut, koncert byl přenášen do mnoha kin v Norsku a také on-line do celého světa. Jaký byl „poslední tanec“ Kaizers Orchestra?

Byl to zvláštní pocit. Jak jsme se přibližovali k DNB Aréně, tím víc jsem si uvědomoval, že to je naposled. Už žádné výlety do Norska ani jinde po Evropě jenom kvůli té jedné milé kapele. V mém případě to trvalo jen necelé dva roky, které byly ale o to intenzivnější.

Jsme tam. Hokejová aréna, která pojme šest tisíc lidí, se pomalu zaplňuje. Před hlavními hvězdami večera mě zaujali „němečtí Kaizers“ a taky kanadský zpěvák Geoff Berner. A pak už to přišlo. Naposled jsem si vychutnal intro a…s každou písní přicházelo uvědomění, že jsem ji slyšel naživo naposled.

Naposled, ale asi v nejlepším provedení. Fanouškovská balonková akce během Siste Dans byla magická! A hned potom Bøn fra Helvete, který předznamenal vyjímečnost tohoto koncertu. Jedním slovem – FANTASTISK! Po dlouhé době jsem také slyšel Diamant til kull, opět ve výborném provedení.

Zhruba v půlce koncertu jsem úplně ztratil hlas. Ne, nejde o žádné přirovnání. Prostě odešel. :D To už jsem poslouchal premiérově na koncertech Bris nebo Salt og pepper. Ani nezmiňuji klasické pecky v podobě Kontroll på Kontinentet nebo KGB – u těchto písní máte prostě jistotu, že rozproudí celé publikum.

To už se dostáváme do druhé poloviny tohoto úžasného divadla. Emoce a slzy v očích diváků i samotné kapely se objevovaly pořád častěji. Vlastně je úplně jedno, jaké písně se v této chvíli hrály. Šlo o ten okamžik sdílený masou lidí v hale i mimo ní. Naposled jsme si užili mlácení do barelů u Dieter Meyers Institusjon, zatančili Begravelsespolku a zazpívali Die Polizei. Show a energie u Resistansen ani nejde popsat slovy.

Je neuvěřitelné, co dokáže způsobit hudba. Tato hudba je však bezpochyby vyjímečná. Aura kolem této kapely je vyjímečná. Na tomhle koncertu to bylo cítit víc než kdykoliv jindy.

„….and he fucking loves his life, that’s the average Kaizers fan,“ říká Janove.

Ompa til du dør a konec.

Lidé odcházejí s nepřítomným výrazem v očích. Pódium je pusté. Zážitek z nejlepšího koncertu se bije se zvláštním pocitem. Kaizers jsou pryč, jejich duch a energie nikoliv.

Záznam celého koncertu:

YouTube Preview Image

Setlist

 1. Aldri vodka, Violeta
 2. Siste Dans
 3. Bøn fra Helvete
 4. Tusen dråper regn
 5. En for orgelet, en for meg
 6. Diamant til kull
 7. Støv og sand
 8. I ett med verden
 9. Tokyo Ice til Clementine
 10. Kontroll på Kontinentet
 11. Evig Pint
 12. KGB
 13. Dr. Mowinckel
 14. Bris
 15. Bak et Halleluja
 16. Salt og pepper
 17. Drøm videre Violeta
 18. Forloveren
 19. Mr. Kaizer, hans Constanze og Meg
 20. Svarte katter og flosshatter
 21. Dieter Meyers Inst.
 22. Hjerteknuser
 23. Begravelsespolka
 24. Resistansen
 25. 170
 26. Maestro
 27. Die Polizei
 28. Ompa til du dør

This post is also available in: English