Rozhovor (část 1): Všechno šlo přesně podle plánu

Přinášíme přeloženou první část staršího rozhovoru se zpěvákem Kaizers Orchestra, Janove Ottesen. V rozhovoru odhaluje plány ohledně třetího alba trilogie Violeta, Violeta a také plány s muzikálem či dokonce filmem!

Následující rozhovor byl v originále publikován na webu Konzertjunkie, kde si můžete přečíst norskou, anglickou i německou verzi. 

Právě pracujete na třetím pokračování Violety
Ano, jsme zhruba v polovině s mixováním.

Jste spokojeni, jak se zatím vyvíjejí věci kolem trilogie?
Ano, šlo to v podstatě tak, jak jsme o tom snili! Doufali jsme, že to budou dobrá alba a to také byla. Doufali jsme, že na každém albu bude nějaký hit a opravdu byl, alespoň doteď. A doufali jsme, že obě alba dosáhnou na platinovou desku a první místo v norském žebříčku a to se povedlo! A nakonec jsme chtěli na každém koncertu zahrát alespoň pět písní z každého alba a to jsme taky zvládli.

Byla trilogie přijata tak, jak jste očekávali, nebo tam byla nějaká překvapení, třeba písně, které jste mysleli, že budou mít jiný úspěch?
(přemýšlí) Ne, bylo to zhruba tak, jak jsme předpokládali. Jak víte, odstartovali jsme s Philemon Arthur & The Dung a čekali jsme, že obzvláště ti, co mají rádi Kaizers, budou mít rádi i tuto píseň. Samozřejmě jsme věděli, že to není žádný hit, ale byl to cool song, který byl pro nás něčím novým. Nikdy předtím jsme takovou píseň neudělali! Byla přitom opravdu jednoduchá, ale silná a minimalistická. Nebyl to žádný hit, ale byl to první kousek trilogie, který jsme chtěli ukázat, protože si myslíme, že je to velmi chytrá písnička. A ukázalo se, že kdykoliv ji v Norsku hrajeme, je to magické. Doufám, že to funguje stejně, jak jsme plánovali.

Tohle byla první, kterou jsme udělali, a druhá byla Hjerteknuser, ze které se měl stát hit – a stal se. Měla se prodávat dobře a to se povedlo. A pak jsme chtěli hrát hodně nových písní na koncertech. Skončili jsme u toho, že jsme hráli osm, devět písní na každém koncertu, co je opravdu hodně! Vlastně to skončilo lépe, než byste věřili.

Napsali jste celou trilogii ještě před nahráváním. Změnila se? Byli nějaké písně, které to nedotáhli až do konce?
Vždy jsou nějaké písně, které to nedotáhnou do konce, ale co je nejvíc fascinující je to, že to, co jsme udělali, je přesně to, co jsme si naplánovali. Naplánovali jsme si všechno předem a drželi se toho. A všechno se povedlo, zatím téměř lépe než jsme očekávali.

Jak se dá naplánovat něco takového? Je to pouze o zkušenostech?
Ano, a o snech a vizích, které máme, které definují cíl. A pak se na to zaměříte a uděláte to, co musíte udělat, abyste toho dosáhli. Vlastně jsme měli všechno připravené před vydáním prvního singlu, Philemon Arthur.

A pak šlo všechno tak, jak jste si naplánovali?
Šlo to skvěle! Chtěli jsme vyprodat Spektrum a být headlinery na všech festivalech v Norsku a přesně to se povedlo. Takže všechno tohle šlo přesně podle plánu. A plán byl, že aby byla druhá Violeta úspěšná, musí být úspěšná i ta první. Takže jsme vsadili všechno na to, aby byla první Violeta úspěchem. A to samé s druhou Violetou – jako první singl jsme vydali Tusen dråper regn, a pak tady byl hit Drøm videre, Violeta, který byl ještě větším hitem než Hjerteknuser.

Takže teď to bude číslo 1?
Nikdy jsme neměli rádiový hit číslo 1. Možná bude na třetí Violetě? Samozřejmě, že jsme si ušetřili jeden hit i pro Violeta, Violeta Vol. III …

Zní to super! Kampaň k Hjerteknuser pořád rezonuje médii po světě…
Protože lidi, co stojí za tím, za to vyhráli strašně moc cen!

Očekávali jste, že to bude tak velké?
Ne, bylo to mnohem větší než jsme původně očekávali.

Jaké to je, když lidé z Austrálie říkají: „Děláme teď to samé co vy“?
No, je to skvělé, ale v konečném důsledku to nebyl náš nápad. Je to jako natáčení videoklipu. My jsme vyhráli Spellemannpris (norská Grammy, Kaizers ji vyhráli i tenhle rok, pozn. red.) za nejlepší video. „Nejlepší video: Kaizers Orchestra!“ My jsme ho nenatočili, my neumíme dělat videa. Jsou to lidé z Magnus Martens, kteří vyhráli. Ale titulky zněly „Kaizers Orchestra vyhráli“, i když my jsme to video nenatočili. A to samé platí o soutěži k Hjerteknuser: „A vítězem je…Kaizers Orchestra!“ Ale nebyl to náš nápad, my jsme u toho nebyli, byl to Anorak a všichni ostatní, co se na tom podíleli, kteří vyhráli tu cenu.

Když uslyšíme celou trilogii, budeme znát celý příběh?
Ano, bude rozuzlen. Celá Violeta je vlastně muzikál. Jsme na dobré cestě napsat muzikál, já a Geir. Scénář si píšeme sami a hudba je samozřejmě už hotová – nebo ještě ne úplně, pro muzikál potřebujeme ještě víc hudební složky.

Muzikál o trilogii Violeta?
Ano, o příběhu, který je v albech Violeta. Skutečný muzikál! Vytvořili jsme Sonny, což je divadelní hra, hudební divadlo. A teď uděláme muzikál, jako z Broadwaye, Westendu, kde je všechno hudba. Jasně, budou tam nějaké herecké výkony, ale pravděpodobně něco jako 80 % hudby a 20 % hraní.

Další otázka by měla být, jestli pak přijde film o trilogii…takže ne film, ale muzikál?
Ještě není rozhodnuto, jestli bude film, ale určitě bude muzikál! Ale taky jsem mluvil s filmovou společností, která si myslí, že je to zajímavý nápad udělat ze Sonnyho film a taky si myslí, že je zajímavý nápad udělat film z trilogie Violeta. Ale to jsou zatím jenom rozhovory, ten nápad se jim líbí. Doteď se něco takového často nevidělo, natočit film založený na vesmíru postav vytvořených rockovou skupinou a jejich textech. Tohle je poměrně nová myšlenka.

Protože obvykle takový vesmír neexistuje.
Obvykle máte filmy založené možná na literatuře, takže na knihách a spisovatelích. Takže tohle je úplně nový úhel pohledu, udělat film založený na vesmíru postav z písní nějaké kapely! Ale to je daleká budoucnost, možná deset let.

Ale muzikál je o něco blíž?
Ano, ten může být dokončen možná během dvou nebo tří let. 

Na začátku celé trilogie mě zajímalo, jestli plánujete nějakým způsobem odlišit jednotlivé postavy z trilogie, třeba zpěvem, dialektem nebo něčím jiným.
No, v příběhu je šest postav: otec, matka, dcera, bratr, ženichův svědek a ďábel.

Ďábel? Zatím ne, nebo mi něco uniklo? (rozhovor byl udělán před vznikem třetí Violety, pozn. red.)
Ne, ten přijde až ve třetí Violetě.

Existuje nějaký způsob, jak jednotlivé postavy odlišit? Když vyšla druhá Violeta, objevily se spekulace, že možná Geir zpívá části s bratrem.
Ne, tak to není. Je to pouze v textech a já zpívám prakticky všechno. Hodně textů je o matce a dceři a samozřejmě, to jsou ženy, zatím co já jsem muž. Takže já zpívám ženskou část textů; „Nosím svoje šaty“ a podobně. Ale to je můj styl. Mám rád takové překroucení, že takové texty zpívá muž! A nejsem to já, ale ta postava. Ale dodává to takový „twist“, že muž zpívá ženský text. Ale v muzikálu to bude zpívat žena, samozřejmě.

Dozvíme se někdy v budoucnu, co zpíváš v tajemné části v písni Psycho under min hatt
(směje se) Ne, neplánujeme to odhalit. Lidé si prostě musí domýšlet. Existuje hodně nápověd! Zveřejnili jsme všechny texty na obalu, ale tahle část je tak nejasná, že jsme mysleli, že ji prostě vynecháme. Musíme udržovat nějaké tajemno…

This post is also available in: English