Rozhovor: Kaizers budou žít v myslích fanoušků

nahled_neverquit

Kaizers Orchestra jsou již týden minulostí. Jak si na svou novou každodennost zvykli členové kapely? Prečtěte si přeložený rozhovor s kytaristou Geirem.

Minulý víkend skončila 12-letá výprava Kaizers a pak…se objevil život. „Všechno jde skvěle!“ řekl Geir Kaizer, zaneprázdněný malováním krbu v jeho bytě, zatím co mu voláme z Kaizer News.

Takže si na svůj nový každodenní život zvykáš dobře?
Ano, ještě musím vyřídit pár věcí, ale brzy pojedu na dovolenou. Janove a Rune se rovnou přepli do odpočinkového módu a už v neděli odletěli do Španělska.

Jaké to v sobotu bylo – uzavřít kariéru Kaizers Orchestra?
Bylo to opravdu skvělé! Byla to úžasná noc, skvělý koncert a opět skvělé publikum, které nás skutečně povzneslo do nebes. Shrnuto, poslední dva-tři týdny byly úžasné. Vystoupení v Trondheimu, Oslu, Bergenu a Stavangeru byla pro nás opravdu speciální. Ve všech těchto městech se cítíme jako doma a bylo opravdu fajn se v nich rozloučit. Hodně to pro nás znamenalo.

Po koncertu v DNB Aréně jsme viděli mnoho slz a dojemných scén mezi fanoušky. Bylo to emocionální i pro vás?
My jsme se docela soustředili na to, abychom hráli dobře a aby naše poslední show měla styl. Není pro nás velmi přirozené, abychom na pódiu projevovali příliš mnoho emocí, myslím si. Ale víš, po koncertu proběhla nějaká dlouhá a hřejivá objetí mezi naší šesticí z kapely. Bylo tam taky několik slz. Koneckonců, za těch třináct let se z nás stali blízcí přátelé, pracovali a žili jsme spolu, sdíleli jsme hodně srandy a divných zážitků. Samozřejmě se nás dotklo, že to všechno skončilo. Ale především jsme odešli s pocitem štěstí a taky hrdosti z úspěchů, kterých jsme dosáhli během těchto let. Jsme velmi speciální skupina individualit, všichni jsme velmi odlišní, ale je mezi námi výjimečná chemie, když se sejdeme dohromady. Byla to ohromná sranda, být součástí něčeho takového.

Tuhle otázku vám teď pokládá asi každý novinář, ale taky se musím zeptat: Cítíš se z vašeho důchodu smutně?
Hehe, na tohle se opravdu ptá každý. Je zřejmé, že tahle země má velice homogenní populaci, když se každý ptá na úplně stejnou otázku. Nicméně odpověď na ni je ne. Co cítíme je to, že to bylo od nás odvážné.

Jistě, protože jste mohli jednoduše pokračovat ve vaší kariéře, že ano?
Bylo by to pro nás velmi pohodlné a jednoduché, ale každý žijeme pouze jeden život a cítili jsme, že je na čase ho, během našeho vyčleněného času tady na Zemi, prožít také z ne-Kaizers perspektivy. Navíc naše absence může udělat dobře i fanouškům. Vše kolem této kapely je hodně intenzivní a vystavování se takové míře intenzity po delší čas je vážná věc!

Lidi zajímá, co se stane teď. Budou všechny oficiální aktivity kolem Kaizers kompletně zastaveny?
Doufejme, že Kaizers Orchestra bude žít v myslích fanoušků a v jejich hudebních sbírkách. A navíc máme taky fanoušky, které zajímají boční projekty jednotlivých členů kapely, takže budeme nadále aktualizovat naší stránku na Facebooku a Kaizers.no novinkami, o kterých si myslíme, že by mohli Kaizers fanoušky zajímat. Například Terje právě nyní, jak tady mluvíme, zkouší se svou kapelou Skambankt. Pár lidí pravděpodobně takové věci zajímají. Janove také brzy odstartuje nějaké projekty. A víš, zůstaneme Kaizers navždy, bez ohledu na to, jestli hrajeme spolu nebo ne, takže si budeme vždy nést toto dědictví s sebou a necháme jej ovlivnit cokoliv, co budeme v budoucnu dělat.

Uvidíte se spolu pravidelně?
Ano, budeme se pravidelně vidět ve dvojicích či trojicích, ale taky zorganizujeme opravdové a pravidelné setkání se všemi kluky, třeba večeře a oslavy kolem Vánoc a podobně.

Super! Někteří se taky ptají, jestli budete pokračovat v prodeji na fanshopu. Co se s ním stane?
Plánujeme pokračovat v prodeji Kaizers zboží a taky spustit obchod na našem vlastním webu. Bude to chtít trochu práce z naší strany, ale doufejme, že bude fungovat během pár měsíců.

Mluvilo se taky o vydání prvních tří alb na vinylových deskách.
Ano, to by byla legrace. Snad to naplánujeme už během tohoto podzimu. Nicméně to nezáleží jen na nás, jsou v tom další strany, takže musíme počkat a uvidíme. Ale bude tady DVD z koncertu z Opery, které vyjde definitivně tento podzim. Fanoušci by se na něj opravdu měli těšit, opravdu se povedlo!

Je opravdu divné, že už je po všem…Řekni mi, existuje nějaký Kaizers plán do budoucna nebo je to poprvé v historii kapely, kdy neexistuje vůbec žádný plán?
Hehe, je jenom jediná osoba, která na tohle může odpovědět.

(pauza)

A ta tady není?
Přesně tak.

Zdroj: kaizers.no